Ville Koski: "Joukkue auttaa loistamaan"
Ville Koski ja Pikkuhuuhkajat kohtaa Slovenian tiistaina 25.3. kello 16 Suomen aikaa. Ottelu pelataan Turkin Belekissä ja näkyy suorana Ruudussa.
Pikkuhuuhkajat eteni EM-lopputurnaukseen sijoittumalla karsintalohkossaan toiseksi ja kaatamalla jatkokarsinnoissa Norjan. Ensimmäinen osaottelu Tammelan Stadionilla päättyi 5-1-kotivoittoon.Kuva: Jimi Soinila
Suomen U21-maajoukkue (2002 ja myöhemmin syntyneet) on paraikaa Turkin Belekissä pelaamassa viimeiset maaottelunsa ennen kesäkuussa Slovakiassa pelattavaa EM-lopputurnausta.
Samaiseen EM-lopputurnaukseen valmistautumassa ovat myös Suomen molemmat maaliskuun vastustajat, Georgia ja Slovenia, joista jälkimmäinen kohdataan tänään tiistaina 25.3. kello 16 Suomen aikaa. Linkki ottelulähetykseen.
Georgialle Suomi taipui viime lauantaina lukemin 2-4. Vielä ottelun tauolla peli vaikutti olevan Pikkuhuuhkajien kontrollissa, mutta toisen puoliajan ensimmäisellä vartin aikana pallo päätyi Lucas Bergströmin selän taakse kolmesti.
Vuoden 2024 U21-pelaajaksi valittu toppari Ville Koski kuvaa kyseistä varttia synkäksi hetkeksi.
– Nyt on käyty asioita läpi yhdessä joukkueen kanssa. Jokainen ottaa vastuut ja tietää mitä tekee, kun ollaan kentällä riippumatta siitä, aloittaako vai tuleeko vaihdosta. Ei pidä tulla sekaannuksia erikoistilanteissa tai muussa – siitä pitää ottaa vastuu ja olla Slovenia-pelissä skarpimpi, Koski sanoo.
Belekiin Koski saapui suoraan Kroatiasta, jossa hän pelaa pääsarjan 8. sijalla olevan NK Istran paidassa. Ulkomailla seura on Kosken ensimmäinen, sillä hän siirtyi pulalaisseuraan kauden 2023 päätteeksi suoraan FC Hongasta.
Aluksi peliminuutit olivat Kroatiassa tiukassa, mutta kevään 2024 mittaan Koski nappasi avauksen paikan itselleen, eikä siitä ole enää luopunut.
– Silloin aluksi tuli vain valmentajanvaihdos huonoon ajankohtaan. Uusi valmentaja (Paolo Tramezzani) ei lähtenyt heti tekemään radikaaleja muutoksia, vaan piti alkaa näyttämään uudelle valmentajalle uudestaan sitä samaa, mitä olin näyttänyt edellisellekin. Sitten sain paikan näyttää ja osoitin, että kuulun kentälle, Koski kertaa.
Joulukuussa 2024 Istran päävalmentaja vaihtui uudestaan - nyt luotsina toimii espanjalainen Gonzalo García. Koski kertoo, että hänellä ja uudella päävalmentajalla on hyvä suhde ja he ovat samalla sivulla, mitä tulee jalkapallon pelaamiseen joukkueena ja yksilönä.
– Oystyn tavallaan tuomaan päävalmentajalle hänen haluamansa lopputuloksen, Koski kuvailee.
Myös Tramezzanin kanssa Koski pelasi pääasiassa omimmalla pelipaikallaan topparina, mutta välillä italialaiskoutsi peluutti häntä muuallakin erityisesti joukkueen kärsiessä pelikielloista.
– Olin puolustuspään liikkuvin pelaaja ja pystyin pelaamaan vastaan mies miestä vastaan esimerkiksi laidoilla, mistä tuli vastaan usein haastavimmat yksilöt. Nyt olen pelannut enimmäkseen alhaalla, puolustuksen "viimeisenä lukkona", Koski kertoo.
Onnistunut kausi Kroatiassa on poikinut huhuja myös useampien italialaisseurojen kiinnostuksesta. Siirtoasioita Kosken ei kuitenkaan ole tarvinnut juuri miettiä, koska konkreettista sopimustarjousta ei pöydälle asti ole tullut.
– Mitä olen kuullut, Istralle tuli minusta muutamia tarjouksia, mutta niitä ei hyväksytty. Seurassa pohdittiin tammikuussa paljon, kuinka paljon pelaajia myydään - lopulta seurassa päädyttiin myymään yksi avainpelaajista, eikä enempää.
Pulasta on ajomatkaa Italiaan alle kaksi tuntia. Jos puhutaan tulevaisuudesta pelaajana, olisiko saapasmaa topparia itseään kiinnostava suunta?
– Todellakin. Muutaman kerran olen käynyt katsomassa siellä jalkapalloa - hieno tunnelma ja nurmet vihertää. Italia on suhteellisen samanlainen maa Kroatian kanssa, ja sen futiksessa on paljon taktista asiaa. Olisi hienoa päästä pelaamaan siellä.
Ville Koski Georgia-ottelussa.Kuva: Ömer Koçak
Herjan heittoa ja pelihuumoria
Viime syksynä Pikkuhuuhkajien kapteenina pääosin toiminut Santeri Väänänen kärsi loukkaantumisista, joten Pikkuhuuhkajien kapteeninnauha oli Kosken kädessä, kun joukkue teilasi Norjan jatkokarsinnoissa yhteismaalein 6-3 ja eteni jatkokarsinnoista EM-kisoihin.
– Olen ennenkin sanonut, että Pikkuhuuhkajat on helppo joukkue kipparoida – jengi laittaa toistensa puolesta kaiken likoon, Koski kehuu.
– Joukkue auttaa loistamaan. Jos keskittyy vain itseensä, ei voi näyttää hyvältä yksilönäkään.
Kun arki kuluu englanninkielisessä ympäristössä, on maajoukkueessa oleminen erityisen mukavaa.
– On aina kiva nähdä jätkiä ja viettää aikaa yhdessä maanmiesten kanssa pelaten jalkapalloa. Tykkään olla ympäristössä, jossa voin puhua suomea. Välillä tosin on vähän ongelmia sanojen löytämisen kanssa ja jotkut asiat lähtevät automaattisesti englanniksi, Koski hymyilee.
– Täällä on hyviä äijiä, joilla on hyvä pelihuumori. Pystyy heittämään herjaa, eikä siitä oteta itseensä. Asiat sujuvat kentällä ja sen ulkopuolella, Koski jatkaa.
Kosken ja U21-joukkueen yhteinen taival päättyy kesäkuussa päätavoitteeseen, EM-lopputurnaukseen.
– Se on meille erittäin hieno näytönpaikka. Jokaiselle meistä sauma näyttää, minullekin. Turnauksessa pelaa paljon hyviä nuoria pelaajia, ja sieltä voi ponnahtaa eteenpäin minne vaan – ei sitä koskaan tiedä. Yksi peli voi muuttaa kaiken. Sitä varten pitää valmistautua ja laittaa kaikki peliin, Koski päättää.
Pikkuhuuhkajien ohjelma 2025
Ti 25.3. klo 16 (17 paikallista aikaa): Suomi - Slovenia, Calista Sports Center, Belek
EM-lopputurnaus, alkulohko:
To 12.6. klo 22 (21 paikallista aikaa): Suomi - Hollanti, Košice Football Arena, Košice
Su 15.6. klo 19 (18 paikallista aikaa): Suomi - Ukraina, Košice Football Arena, Košice
Ke 18.6. klo 19 (18 paikallista aikaa): Tanska - Suomi, Košice Football Arena, Košice
EM-lopputurnaus, mahdolliset jatkopelit: 21.6–28.6.