Rasmus Schüller haluaa päättää vaikean vuoden voitokkaasti

33-vuotiaan keskikenttäpelaajan vuoteen mahtui vakava loukkaantuminen sekä päävalmentajapotkuja. Europeleissä Schüllerin edustama Djurgården on pärjännyt mukavasti, ja tukholmalaiset taistelevat suorasta paikasta Konferenssiliigan neljännesvälieriin.

Schüller on pelannut A-maajoukkueessa aina vuodesta 2013. Seuraava A-maaottelu on miehelle uran 80.Kuva: Ⓒ Jimi Soinila /SPL

12.12.2024 klo 12:58

Djurgården oli päättyneellä kaudella Allsvenskanin todellinen suomalaisseura. Tukholmalaisten avauskokoonpanossa oli muutamaan otteeseen jopa neljä Huuhkajien pelaajaa – Miro Tenho, Adam Ståhl, Santeri Haarala sekä Rasmus Schüller.

Schüllerin kausi sai painajaismaisen alun, kun keskikenttämies loukkaantui välittömästi kauden avausottelussa. Vamma vaati leikkaushoitoa, ja Schüller palasi tositoimiin vasta heinäkuun lopussa – lopulta sarjaotteluita kertyi 14. Ennen loukkaantumistaan Schüller esiintyi vahvasti Ruotsin cupissa, jossa Djurgården eteni aina finaaliin asti.

– Minulla oli hyvä cup-rupeama, mutta jalkani murtui Göteborgissa, ja edessä oli pitkä kuntoutus. Kun palasin kuntoon, meillä oli europelejä ja kova otteluruuhka. Se oli vaikea paikka palata kentille, Schüller toteaa.

– Kuntoutus meni hyvin, mutta kuntoutustyö kuntosalilla ei valmista sinua pelin vaatimuksiin. Otti aikansa päästä taas kiinni pelirytmiin. Siihen olen kuitenkin tyytyväinen, että kuntoutumiseni eteni hyvin, ja pääsin takaisin kentille suunnitelman mukaan.

12-kertainen mestari jäi kaudella 2024 kirvelevästi neljänneksi, kun Malmö FF vei mestaruuden ja paikallisvastustajat Hammarby sekä AIK keräsivät pisteen Djurgårdenia enemmän. Djurgårdenia kuuden kauden ajan luotsanneet Kim Bergstrand ja Thomas Lagerlöf saivat väistyä edustusjoukkueen peräsimestä viime metreillä, ja loppuvuosi on menty Roberth Björknesjön johdolla.

– Pelasimme vahvan kevään pisteiden valossa, mutta tahtimme hiipui syksyä kohti. Emme päässeet tavoitteisiimme. Pistekeskiarvomme oli ok – pelillisesti olisimme voineet olla paljon parempia. Oli surullista, että päävalmentajamme joutuivat lähtemään epäonnistumisemme takia, Schüller sanoo.

– Bergstrand ja Lagerlöf olivat toimineet ison seuran päävalmentajina pitkään. He menestyivät Djurgårdenissa, mutta valitettavasti se kuuluu jalkapalloon, että kaikki ajanjaksot päättyvät. Meidän yhteistyömme toimi aina todella hyvin. He opettivat minulle paljon jalkapallosta sekä johtamisesta. Olen erittäin kiitollinen heille antoisista vuosista.

Schüller siirtyi Djurgårdenin riveihin HJK:sta. Djurgårdenissa suomalaisen vyölle on kertynyt yli sata virallista ottelua.Kuva: Djurgården Fotboll

Schüllerille kausi oli uran viides Allsvenskanissa. Keskikenttäpelaaja piipahti Häckenissä vuonna 2016 ja siirtyi Djurgårdeniin kaudeksi 2021. Djurgårdenin nykypelaajista vain kolme on edustanut seuraa pidempään kuin Schüller.

– Olen viihtynyt Djurgårdenissa todella hyvin. Seurasta on tullut minulle hyvin tärkeä. On hienoa pelata jalkapalloa tiiviissä seurayhteisössä. Olen viime vuodet saanut harjoittaa ammattiani ympäristössä, jossa on kova vaatimustaso ja intohimoiset kannattajat. Djurgårdenissa ”ihan ok” suoritus ei riitä. Meiltä vaaditaan parempaa menestystä sarjassa ja etenkin paikallispeleissä.

Kuinka sarja on muuttunut kaudesta 2016?

– On vaikea tehdä läpiluotaavaa analyysiä siitä, mitä on tapahtunut. On kuitenkin selvää, että sarjan taso on mennyt reilusti eteenpäin. Siirtomarkkinat ovat nykyään paljon kuumemmat kuin vuonna 2016. Suuri määrä pelaajia siirtyy vuosittain kovempiin sarjoihin. Siirtosummat ovat myös aiempaa suurempia, Schüller avaa.

– Ruotsin sisäisten siirtojen siirtosummat ovat nykyään merkittäviä. Se tarkoittaa sitä, että raha liikkuu myös Allsvenskanin sisällä. Tämän myötä seurojen resurssit menevät eteenpäin, ja toiminta menee ammattimaisemmaksi, kun seurat pystyvät palkkamaan parempia pelaajia ja taustoja, Schüller jatkaa.

– Europeleihin tehty uudistus on vaikuttanut Allsvenskaniin positiivisesti. Mestarien liigan liigavaiheeseen on edelleen hyvin vaikeaa edetä Ruotsista, mutta muihin kilpailuihin on ehkä helpompaa päästä. Malmö ja Elfsborg pelaavat tällä kaudella Eurooppaliigassa ja me Konferenssiliigassa. Liigavaiheen pelit tuovat seuroille pääomaa.

Djurgårdenin europelit jatkuvat vielä tällä ja ensi viikolla. Tukholmalaiset kohtaavat Vikingur Reykjavikin vieraissa tänään torstaina – Legia Varsova saapuu Tele2 Arenalle 19. joulukuuta. Djurgården on kerännyt neljästä liigavaiheen ottelustaan seitsemän pistettä, ja seuralla on erinomaiset saumat edetä jatkoon. Legia-ottelun jälkeen Schüller ja kumppanit jäävät muutaman viikon mittaiselle lomalle.

– Tämä on ollut pitkä vuosi, ja on tärkeää päättää tämä vuosi kunnialla. Meillä on mahdollisuudet jopa kahdeksan parhaan joukkoon, mikä tarkoittaisi sitä, että pääsisimme suoraan neljännesvälieriin. Se helpottaisi ensi kevään suunnitteluamme. Jos sijoitumme sijoille 9–24, meille tulee huipputärkeä peli jo helmikuun puolivälissä. Joulukuun matseissa on paljon pelissä.

MM-karsintalohkot arvotaan perjantaina

79 A-maaottelun mies pelasi syksyllä neljässä ensimmäisessä Nations Leaguen ottelussa, mutta marraskuun matsit jäivät Schüllerin osalta väliin sairastelun takia. Syksy oli Huuhkajien kannalta suuri pettymys, ja maajoukkue lähtee tulevaan vuoteen uudessa komennossa, kun Markku Kanerva joutui jättämään päävalmentajan pestin.

– ”Rive” on ollut minulle henkilökohtaisesti todella tärkeä valmentaja. Tulen muistelemaan meidän yhteistyötämme lämmöllä. Rive oli Huuhkajille erinomainen valmentaja. Hän oli äärimmäisen hyvä ottamaan huomioon koko ryhmän – Rive kuunteli pelaajia, mutta samalla piti yllä omaa tyyliään ja auktoriteettiaan, Schüller kehuu.

Huuhkajien seuraavia maaotteluita saadaan vielä odotella, mutta kannattajat pääsevät jännittämään MM-karsintalohkojen arvontoja huomenna perjantaina kello 13.00 alkaen. Suomi lähtee arvontoihin kolmoskorista.

– En ole rehellisesti ehtinyt miettiä arvontoja ja tulevaa vuotta. Tämä on ollut todella hektinen vuosi, ja odotan sitä, että pääsen lomailemaan ja ottamaan hieman happea. Kun lomani on ohi, käännän katseet kunnolla tulevaan vuoteen, Schüller päättää.

Lisää aiheesta

Etkö löytänyt etsimääsi?

Seuraa meitä

Kaikki some-tilimme

Liity postituslistalle

Saat alennuksen Huuhkajien ja Helmareiden ottelulipuista. Lisäksi saat etuosto-oikeuden Huuhkajien ottelulippuihin sekä etuja Maajoukkueen verkkokauppaan.

Postituslistalle liittyminen

Pääyhteistyökumppanit